pit bull show – zawody dla psich atletów

Powoli w naszym kraju sporty kynologiczne zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Jednak wiele z nich dalej jest nieznana szerszej publiczności. Należą do nich między innymi dyscypliny takie jak weight pulling, high jump, springpole. Zwierzęta biorące w nich udział muszą wykazać się siłą, sprawnością, szybkością, wytrzymałością, ale także uporem i zawziętością. Dlatego doskonale sprawdzają się w nich psy rasy american pit bull terier, a same zawody często noszą nazwę „Pit Bull Show”. Oprócz nich spotkać można przedstawicieli american staffordshire terrier, staffordshire terier, bulterier oraz mieszańce tych ras. Chociaż w Polsce corocznie odbywa się kilka imprez tego rodzaju, jednak informację o nich można zazwyczaj znaleźć tylko na forach internetowych dla miłośników tego rodzaju sportów.

Całe widowisko przypomina trochę zmagania „Strongmenów”, a podczas zawodów rozgrywanych jest kilka różnych dyscyplin. Pies może startować we wszystkich lub tylko wybranych. Jest też podział na płeć zwierzęcia, a czasem także na kategorie wagowe. Imprezy te są organizowane w Polsce od kilkunastu lat, a psy z naszego kraju z powodzeniem biorą udział w imprezach w innych państwach (np. w Słowacji, Czechach, Belgii), często stając na podium.

Za koronną dyscyplinę tych zmagań uważany jest Weight Pulling. Polega on na przeciągnięciu jak największego ciężaru umieszczonego na specjalnym wózku. Najczęściej znajduje się on na szynach, rzadziej na kołach z oponami. O zwycięstwie decyduje tzw. „przelicznik”, który wylicza się dzieląc ciężar wózka przez wagę psa. Kiedy jest on jednakowy, decyduje krótszy czas potrzebny na pokonanie toru. Dodatkowo przyznawane są dwie nagrody dodatkowe – „Most Weight Pulling”, za największy uciąg oraz „Best In Show” za najlepszy przelicznik bez podziału na płeć.
Pies musi przeciągnąć wózek z ciężarem zazwyczaj na odległość 4-6 m. i ma na to ograniczony czas (przeważnie 90 s.). Zwierzę startuje w specjalnej uprzęży, odciążającej kościec czworonoga. W Polsce można, jako zachęty do wykonania zadania, używać zabawki. Uciąg może być niezaliczony z kilku powodów i mówimy wtedy o faulu. Podczas rozgrywania tej dyscypliny można ich popełnić dwa, a trzeci oznacza zakończenie rywalizacji.

Ciężko jest porównywać wyniki osiągane przez psy w tej dyscyplinie, bo na poszczególnych zawodach tory do weight pullingu różnią się znacznie budową, co wpływa na rezultaty. A te potrafią być imponujące, bo największy ciężar, jaki udało się uciągnąć to aż 4340 kg. Natomiast przelicznik to 206, 5, co oznacza, że pies pociągnął ciężar większy od jego masy o ponad dwieście razy.

Podobną dyscypliną jest Weight Drag Pull. Tu pies musi przebiec dystans 20m w uprzęży stosowanej do weight pullingu, z podczepionymi specjalnymi sakami z obciążeniem równym 1, 5 wagi psa (przykładowo pies o wadze 20kg musi ciągnąć sanki z ciężarem 30kg). Uciąg odbywa się na wyznaczonym, trawiastym torze. Zwierzę startuje na znak sędziego, a do biegu zachęca go właściciel. Może do tego wykorzystywać zabawkę lub uciekać czworonogowi. W przypadku, gdy pies dogoni go i dotknie (lub chwyci zabawkę) przed pokonaniem wyznaczonego dystansu, następuje dyskwalifikacja. O wygranej decyduje najlepszy czas, a każdy z zawodników ma tylko jedną próbę. Konkurencja jest rozgrywana z podziałem na płeć.

Pomimo znacznego obciążenia, biegi te rozgrywane są w iście sprinterskim tempie. Za rekord polski uznany jest wynik osiągnięty na zawodach w 2008 roku i wynosi on wśród psów 2, 97 sekundy, a u suk 3,64

Prawie identyczną konkurencją jest Weight Pull Sprint. Różni się ona od weight drag pull kilkoma szczegółami. Zamiast sanek z obciążeniem czworonóg biegnie z podczepionym trójkołowym rowerkiem używanym w wyścigach psów zaprzęgowych w warunkach bezśnieżnych. Najczęściej stosuje się po dwie kategorie wagowe w każdej z płci. Większy jest dystans do pokonania, bo wynosi on 60-100m. rozgrywane są dwa biegi, a liczy się lepszy czas. Najlepsze psy potrafią osiągnąć rezultat poniżej 20 sekund.

Bardzo widowiskową konkurencją jest High Jump, podczas której pies musi skoczyć w górę z lekkiego rozbiegu, chwycić zębami specjalny gryzak i zawisnąć na nim przez minimum 5 s. konkurencja jest rozgrywana z podziałem na płeć. Oczywiście zwycięża ten z czworonogów, który osiągnie największą wysokość. Na zaliczenie każdej zwierzę ma 3 próby, a zwiększa się ją, co 5 cm. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę, podczas której psy skaczą na przemian, a wysokość zwiększa się w każdej próbie o centymetr. Rozgrywka toczy się, aż jeden z zawodników nie zaliczy podejścia.

Widowiskowości tej konkurencji dodaje nie tylko zacięta rywalizacja, ale także osiągane wyniki. Często wysokość, na której zawieszony jest gryzak przekracza 2m. Najlepszy rezultat wśród psów odnotowany na zawodach w Polsce to 235 cm, a u suk 220 cm.

Na chwyceniu gryzaka zawieszonego jak najwyżej polega także dyscyplina Wall Climbe. Jednak w tej konkurencji pies zamiast skakać, wbiega po pionowej ścianie wykonanej z desek. Zasady jej rozgrywania nie różnią się od regulaminu high jump.

Springpole to dyscyplina, w której pies musi jak najdłużej utrzymać się za pomocą siły szczęk na specjalnym gryzaku. Zwycięża oczywiście ten z czworonogów, który uzyska najlepszy rezultat. Zwierzę może zawisnąć po skoku lub złapać gryzak stojąc na ziemi i zostać wraz z nim podciągnięte na taką wysokość, by nie dotykać łapami podłoża. Najlepsze psy potrafią wisieć nawet po kilkadziesiąt minut.

Podczas zawodów często jest rozgrywana, jako konkurencja pokazowa dyscyplina Tug of War. Polega ona na przeciąganiu grubej liny (lub połączonej sznurkiem pary gryzaków) przez dwa psy. Odległość pomiędzy zwierzętami nie może być mniejsza niż 2m. Dystans pomiędzy zawodnikami utrzymywany jest przez zastosowanie lin zabezpieczających, podpiętych do obroży oraz specjalnych palików (lub drzew). Zwycięża ten, który dłużej utrzyma w pysku gryzak. Startujące zwierzęta muszą być zbliżonej wagi, w przypadku, gdy przekracza ona 5kg, lżejszy z zawodników, sznur zabezpieczający powinien być podpięty do szelek (zamiast obroży). Na niektórych zawodach stosuje się specjalną barierę oddzielającą psy, by nie mogły się widzieć.

Podczas trwania zawodów, niezależnie od rozgrywanej dyscypliny, nie wolno w żaden sposób zmuszać psa do wykonania zadania. Można go jedynie zachęcać. Wszelkie przejawy znęcania się fizycznego lub inne formy agresywnego odnoszenia się do zwierzęcia (np. krzyk, wulgaryzmy) powodują natychmiastową dyskwalifikację. Podobnie jak zachęcanie czworonoga do atakowania (lub innych zachowań agresywnych) ludzi lub zwierząt.

Imprezy te są doskonałym sposobem przedstawienia ras uważanych za groźne w innym świetle. Pokazują, że teriery typu bull są doskonałymi sportowcami, a to człowiek decyduje jak spożytkuje niesamowity potencjał, który w nich drzemie. Jest to też świetna zabawa dla samych psów, uwielbiających wyzwania, rywalizację i aktywność fizyczną. Sam start poprzedzają przygotowania, co z kolei umacnia więź między psem i jego opiekunem oraz zaspokaja potrzebę ruchu zwierzęcia. Choć nie jest to trening posłuszeństwa, często na korzystny wpływ na czworonoga. Bo jak powszechnie wiadomo, zmęczony pies, to szczęśliwy pies.

Piotr Awencki
www.zuzik.pl
www.fitfundog.pl

Centrum Edukacji Kynologicznej