Fit paws – doskonały pomysł na trening

W Polsce obecnie jest moda na ten rodzaj aktywności z psem. I bardzo dobrze, bo chociaż pierwotnie te ćwiczenia służyły do rehabilitacji czworonogów, mają wszechstronny wpływ na naszego pupila. Chętnie po tą aktywność sięgają osoby trenujące sporty kynologiczne. Coraz częściej fit paws wykorzystuje się, jako pomoc w terapii psów lękliwych i problematycznych. Oczywiście także w rehabilitacji oraz zapobieganiu kontuzji.

fitness dla psów

Osobiście fit paws regularnie trenuję ze swoimi psami od 4 lat. Zainteresowałem się, gdy jeden z moich psów zaczął mieć problemy z kręgosłupem. Szukając alternatywy dla leczenia farmakologicznego, trafiłem na jednym z zagranicznych portali na ćwiczenia rehabilitacyjne z wykorzystaniem różnego rodzaju piłek i równoważni. Ponieważ uważam ciągłe podawanie leków za ostateczność, postanowiłem spróbować. Z zadowoleniem zauważyłem, że objawy ustąpiły, a także kilka innych znaczących zmian u moich czworonogów. Dlatego podniosłem swoje kwalifikacje i poszerzyłem ofertę mojej firmy o zajęcia fit paws.

20151020_203929

Zalety fit paws w sporcie i na co dzień

Podstawową zaletą treningu jest wzmocnienie mięśni głębokich, które stabilizują układ kostny psa oraz pozwalają zachować prawidłową postawę. Odpowiednio rozwinięte chronią stawy zwierzęcia podczas biegania, skakania, czy nagłych zwrotów, co w rezultacie pozwala zapobiegać kontuzjom. Jest to istotne nie tylko dla czworonogów ćwiczących regularnie sporty kynologiczne, ale również uprawiających inną aktywność – biegających za piłką, bawiących się z pobratymcami, lubiących skakać itp. Zwierzęta o mocnych mięśniach strukturalnych zachowują dłużej sprawność, mają mniejsze ryzyko schorzeń kręgosłupa i kończyn.

20151107_143459

Podobnie działa zwiększona świadomość ciała, a właściwie łap. Dzięki odpowiednio prowadzonym zajęciom, pies uczy się odpowiednio kontrolować i obciążać swoje kończyny. Ma to istotne znaczenie podczas wszelkich form ruchu, od zabawy do sportu. Niweluje także ryzyko skaleczeń podczas spacerów. Prawidłowy trening (nie tylko fit paws!) powinien zacząć się i zakończyć rozciąganiem, a te również wpływa korzystnie na cały aparat ruchu psa. Ponieważ elastyczność ciała pozwala dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, nasz pupil nie będzie na starość miał problemów z poruszaniem. Z kolei ćwiczenia na wypustkach sensorycznych poprawiają krążenie, mają dobry wpływ na układ odpornościowy i neurologiczny zwierzęcia. Dodatkowo ćwiczenia fit paws można stosować, jako wspomaganie odchudzania.

20150525_201645

Oprócz niewątpliwych korzyści zdrowotnych, treningi fit paws mają także inne zalety. Pozwalają zbudować właściwe relacje opiekuna i jego pupila, oparte na zaufaniu zwierzęcia do człowieka. Są też doskonałą stymulacją umysłową, szczególnie, gdy pies musi nauczyć się nowych rzeczy (komend/sztuczek) przydatnych podczas ćwiczeń. Dla mnie, jako szkoleniowca, najważniejsza jest jednak nauka kontroli stresu i wyciszenia po dużej dawce pobudzenia. Jest to umiejętność pozwalająca uniknąć błędów na zawodach wynikających z emocji czworonoga. Jednak nie tylko. Świetnie wpływa na zwierzęta wycofane, które uczą się pokonywać swoje lęki. U psów nadpobudliwych, reagujących zbyt nerwowo na bodźce środowiskowe, doskonale uzupełnia terapię zachowań.

20151103_143437

Trening fit paws

Bardzo ważne, by trening fit paws był przeprowadzony prawidłowo. Inaczej, zamiast pomóc psu, możemy mu zaszkodzić. Niezależnie od celu, jaki chcemy osiągnąć, zajęcia muszą zawierać kilka elementów. Zawsze zaczynamy od rozgrzewki, która powinna zawierać ćwiczenia rozciągające oraz pobudzające mięśnie. Najlepiej wykorzystać do tego kilka sztuczek i komend. Stanowczo odradzam rozciąganie mechaniczne osobom, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy.

20151107_142309

Kiedy mamy już prawidłowo rozgrzanego psa, zaczynamy trening właściwy. W jego skład wchodzą ćwiczenia na wypustkach sensorycznych, praca nad świadomością ciała zwierzęcia oraz wzmocnienie mięśni głębokich za pomocą równoważni, piłek i innych ruchomych powierzchni. Czas trwania tej części zajęć zależy od poziomu wytrenowania psa oraz jego umiejętności. Początkowo najczęściej polega tylko na oswajaniu czworonoga z przyrządami wykorzystywanymi do treningu.

20151109_155246

Zajęcia kończymy rozciąganiem i masażem relaksującym. I właśnie masaż, który jest często pomijany, jest ważnym elementem treningu fit paws. Dzięki niemu wygasimy nadmiar emocji u mocno pobudzonego psa. Ćwiczenia na ruchomych powierzchniach wyzwala w jego organizmie kortyzol, który powoduje wzrost dopaminy, a uspokajający dotyk pozwala wyciszyć się zwierzęciu. Uczy to czworonoga uspokajać swoje emocje, nawet, gdy jest silnie pobudzony. Po treningu dobrze jest udać się na spokojny spacer, by pies rozchodził mięśnie oraz załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

20151010_150443

Wiek psa i intensywność treningów

Fit paws ćwiczyć można ze szczeniakami, psami dorosłymi i seniorami. Warto przedtem odwiedzić weterynarza, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Należy również dostosować ich poziom i intensywność zajęć do wieku oraz kondycji psa. U młodych, rosnących czworonogów, układ kostny nie jest jeszcze w pełni wykształcony i nie można go nadmiernie obciążać (dotyczy to także aktywności na spacerze!). Zwierzęta starsze i początkujące także wymagają mniej forsownych treningów.

Fokus JPG

Niezależnie od poziomu wytrenowania czworonoga, po zakończeniu zajęć oraz w następnym dniu odpuszczamy inne treningi, nie pozwalamy na intensywne bieganie, staramy się nie dopuścić do nadmiernych obciążeń układu ruchu. Obserwujemy pupila po przebudzeniu, zwracając uwagę, czy nie występuje sztywność ruchów. W razie potrzeby, ograniczamy aktywność w kolejnym dniu. W tym czasie wyprowadzamy psa jedynie na spokojne spacery. Ćwiczymy raz, góra dwa razy w tygodniu, dając czworonogowi czas na odzyskanie sił i regenerację.

20151107_140638

Fit paws w plenerze

Ćwiczyć możemy nie tylko w sali treningowej, ale także w plenerze. Zachęcać do biegania w głębokim piachu lub wodzie. Można wykorzystać wszelkie przeszkody terenowe, takie jak powalone drzewa, pnie, ławki, głazy, słupki, murki itp. Uczymy czworonoga wchodzenia lub wskakiwania na nie. Możemy zachęcać psa, by wykonywał na nich obroty, sztuczki, zmieniał pozycje, przechodził pod i nad nimi. Idealnym miejscem na ćwiczenia są tzw. „ścieżki zdrowia” dla ludzi, na których znajdziemy zróżnicowane przeszkody. Pamiętać należy jednak, by zapewnić psu bezpieczeństwo, a trening zaczynamy od rozgrzewki. Kończymy zaś rozciąganiem i masażem relaksującym.

20151106_133105

Niewątpliwie treningi fit paws mogą bardzo pozytywnie wpływać na psa. Pod warunkiem, że prowadzimy je prawidłowo. Nie właściwie prowadzone ćwiczenia, nadmierne obciążenia mogą doprowadzić do poważnych urazów. Kontuzja to nie zawsze wynik nagłego zdarzenia, a znacznie częściej jest spowodowana drobnymi, występującymi wielokrotnie, uszkodzeniami. Dlatego warto skorzystać z pomocy osoby posiadającej odpowiednią wiedzę i pod jej okiem prowadzić treningi.

20151103_202958

Piotr Awencki
www.zuzik.pl

artykuł ukazał się w gazecie Dog&Sport (nr 5/2015)

Centrum Edukacji Kynologicznej