Zabawki edukacyjne dla psów

Psy są niezmiernie inteligentnymi istotami i potrzebują stymulacji umysłowej. Gdy mu jej dostarczymy, czworonóg uczy się pokonywać problemy, staje się kreatywny oraz pewny siebie. Przy jej braku może przejawiać wiele kłopotliwych dla właściciela zachowań. Wysiłek umysłowy jest szczególnie ważny dla psów lękliwych i nadaktywnych. Jest też świetnym sposobem na zmęczenie psa, gdy pogoda na dworze nie sprzyja długim spacerom.

Sposobów na stymulację psa jest wiele. Począwszy od szkolenia pozytywnymi metodami, na grach edukacyjnych kończąc. Tych ostatnich jest obecnie na Polskim runku całkiem sporo, o różnym stopniu trudności.

IMG_2460

Niezależnie, którą zabawkę używamy, musimy nauczyć psa, że do zdobycia przysmaku trzeba użyć głowy, a nie siły. Innymi słowy, nie pozwalamy mu na gryzienie, dewastowanie zabawki, a uczymy go, jak trzeba wydobyć smakołyk. Czasem warto sięgnąć po kształtowanie, by pies się nie zniechęcił. Zabawki edukacyjne są też świetnym sposobem na trening samokontroli. Wystarczy, że będziemy wymagać od zwierzęcia, by czekał spokojnie, aż wypełnimy ją przysmakami i dopiero na nasz wyraźny sygnał zacznie się zabawa.

Zabawki edukacyjne bardzo pozytywnie wpłynęły na moje psiaki. Dzięki nim nauczyły się wyciszać emocje i myśleć przy zdobywaniu przysmaków. A także w sposób świadomy wykorzystywać swoje przednie łapy, nos, pysk, a nawet język, by dostać się do nagród. Dlatego z czystym sumieniem polecam je każdemu posiadaczowi psa.

Doggie Brain Train 2 in 1 – Karlie

art_d496cc16

To stosunkowo łatwa zabawka o kilku stopniach trudności. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dla psów małych oraz średnich i dużych. Świetnie nadaję się dla początkujących czworonogów oraz szczeniąt, natomiast kreatywne psy szybko odkrywają, jak zdobywać ukryte smakołyki.

art_f9541684

Na jednej stronie zabawki są wydrążone otwory, w które wkłada się drewniane klocki. Pod nimi umiejscawia się przysmaki. By pies się do nich dostał, wystarczy, że przewróci klocki. Druga strona zabawki posiada „kieszonki” na smakołyki, które ukryte są pod przesuwanymi zapadkami. Dodatkowo można je zablokować klockiem, co trochę utrudni zwierzakowi zadanie.

IMG_9449

Moje psy poradziły sobie z nią dość szybko, podobnie jak większość czworonogów na naszych szkoleniach. Wystarczy, że pies w poszukiwaniu przysmaku zacznie mocniej węszyć lub próbować dostać się za pomocą łapy. W przypadku problemów, można drewniane klocki ustawić na krawędzi dołka, a „szufladki” nie dosuwać do końca. Dzięki temu pies węsząc przewróci lub przesunie przeszkodę i dostanie się do przysmaku.

Dog Activity Flip Board – Trixi

h

Zabawka o różnorodnych kryjówkach na przysmaki. Trzy rodzaje schowków na smakołyki, a każdy otwierany w inny sposób. Jednak zdobycie jedzenia nie sprawia większych trudności psu mającemu doświadczenie z łamigłówkami.
Doskonała na początek przygody z zabawkami edukacyjnymi. Jest niewielkich rozmiarów, jednak dość wytrzymała. Dlatego nadaje się nie tylko dla psów małych i szczeniąt, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać także większe czworonogi.

IMG_2396

Pies sprawnie operujący łapami i pyskiem w poszukiwaniu przysmakom, powinien bez większych problemów dostać się do smakołyków. W przypadku problemów możemy początkowo ułatwić mu zadanie zostawiając szpary w „skrytkach”, tak, by węsząc dostał się do nagrody. Można także posłużyć się kształtowaniem przy nauce korzystania z zabawki

Dog Activity Kicker – Trixi

IMG_2440

Zabawka o średnim poziomie trudności, choć niewątpliwie sprawia więcej problemów psom, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W wydrążonych kanalikach można umiejscowić przysmak, który czworonóg może wydobyć przesuwając dźwignie. Trudność może sprawiać fakt, że dwa otwory skierowane są ku górze, przez co pies musi przesunąć dźwignię z odpowiednią siłą, by wypadł smakołyk.

IMG_2477

Jedynie nasz buldog (ze względu na budowę kufy), szybko nauczył się przesuwać dźwignie w górę. Pozostałym psom zajęło to trochę czasu i nie obeszło się bez pomocy. W nauce prawidłowego korzystania z zabawki warto posłużyć się kształtowaniem lub treningiem naśladownictwa.

Dog Activity Gambling Tower– Trixi

IMG_2450

Zabawka sprawia wrażenie trudniejszej niż jest w rzeczywistości. Jednak początkującym psom może sprawiać problemy. Sama wieża wymaga od czworonoga delikatnego i przemyślanego działania, by udało się strącić na dół przysmaki. Dodatkowo usunięcie dopasowanych klocków nie jest wcale proste.

W założeniu producenta, pies powinien usunąć „przeszkody” za pomocą zębów. Jednak wszystkie moje psy do tej pory oduczałem gryzienia elementów gier edukacyjnych. Nie przeszkodziło im to szybko dobrać się do przysmaków, bo posługując się sprawnie nosem i językiem, wysunęły z wieży „szufladki”.

IMG_2456

Mniej wprawionym w rozwiązywaniu łamigłówek zwierzętom warto pomóc w dostaniu się do smakołyków. Można nie wsuwać do końca „szufladek” w wieży lub zacząć od jednej. Można też posłużyć się kształtowaniem, by nauczyć prawidłowego korzystania z zabawki.

Dog Turbo (Talerz Turbo) Nina Ottosson

c

Dog Turbo to niewątpliwie wymagająca zabawka dla kreatywnych psów. Przysmaki umieszcza się w specjalne kanaliki. Zwierzę musi przesuwać specjalne dźwignie przesuwając smakołyki do brzegów zabawki. Dużym wyzwaniem jest fakt, że dźwigienek jest mniej niż kanalików i czworonóg musi naprowadzić je na odpowiednią trasę.

Zabawki firmowane przez Ninę Ottosson charakteryzują się dużym stopniem trudności, co zapewnia wiele godzin doskonałej zabawy z psem. Warto początkowo ułatwić psu zadanie, czyli umiejscowić przysmaki blisko krawędzi zabawki, by łatwiej było je wydobyć. Można także posłużyć się kształtowaniem przy nauce korzystania z zabawki.

d

Moje psy, zaprawione w korzystaniu z zabawek edukacyjnych, sprawnie posługujące się łapami i nosem w wydobywaniu smakołyków z innych rodzajów łamigłówek, tym razem zaczynały od łatwiejszego poziomu (umieszczałem smakołyki przy „wylotach” i tuż obok nich dźwignie). Obecnie nadal muszą się nieźle „nagłowić”, by dobrać się do wszystkich przysmaków. Konstrukcja tej gry wymusza na zwierzęciu myślenie, a nie powielanie nauczonych ruchów, dzięki czemu nie znudzi się szybko.

Northmate Green Feede

IMG_2480

Nie jest to typowa zabawka edukacyjna, a miska spowalniająca jedzenie. Jednak świetnie nadaje się do stymulacji umysłowej psa. Wydobycie jedzenia z rowków ukrytych wśród różnej wielkości plastikowych wypustek nie jest wcale proste. Wymaga dużo węszenia, lizania co działa wyciszająco na psa. Miski są dostępne w dwóch rozmiarach, dzięki czemu mogą z nich korzystać psy małe i duże.

IMG_9390

Dobranie do smakołyków wymaga sprawnego operowania językiem. Za jego pomocą pies musi pokonać labirynt plastikowych przegródek i wysunąć go poza miskę. Nie jest to wcale proste, dlatego początkowo można przysmaki przy samym brzegu.

Na koniec kilka istotnych uwag dla początkujących użytkowników zabawek edukacyjnych.
Jako opiekun znasz umiejętności i temperament swojego psa, dlatego:

– dostosuj poziom zabawki do jego zaawansowania
– początkowo możesz mu ułatwić zadanie przez kształtowanie lub pokazanie, jak należy się dostać do przysmaku
– staraj się zachęcać, okazywać dużo radości, gdy pies sobie słabo radzi (by się nie zniechęcił)
– ucz psa samokontroli podczas napełniania zabawki przysmakami
– nie pozwalaj na gryzienie, niszczenie zabawki (przerwij wtedy zabawę)
– kiedy wypadnie z zabawki smakołyk, a pies tego nie zauważy, pokaż mu i pochwal go

opracował Piotr Awencki

 www.zuzik.pl

artykuł ukazał się w gazecie Dog&Sport (nr 1/2015)

Centrum Edukacji Kynologicznej