Fundamenty nosework

Fundamenty nosework
Zapewne słyszałaś/słyszałeś o tym, że regularne treningi noseworku wpływają pozytywnie na zachowanie psa. Pomagają mu nabrać pewności siebie, uspokajają, uczą skupienia oraz pomagają zbudować dobrą relację między czworonogiem i jego opiekunem. Nie wiem czy wiesz, że potrafią także wywołać skutek zupełnie odwrotny, gdy są prowadzone niewłaściwie. Nasze kursy oparte są na „fundamentach nosework”, czyli naszemu autorskiemu programowi zajęć. Dzięki nim Twój pies zmieni się na lepsze i będzie miał solidne przygotowanie do startów w zawodach

 

Fundamenty nosework:

·       Naucz psa spokojnej i metodycznej pracy

·       Spraw, by miał motywację do eksploracji

·       Naucz go oznaczania

·       Spraw, by miał świadomość zapachu

·       Naucz się komunikować z psem

Dzięki ćwiczeniom zawartym w programie kursu zadbasz o solidne podstawy we wszystkich tych aspektach oraz je utrwalisz, co zaowocuje nie tylko świetnym przygotowaniem do startów na zawodach, ale także widocznymi zmianami w zachowaniu.

Budowanie motywacji:

Trening ma na celu zbudowanie motywacji nie tylko do znalezienia (w tym wypadku próbki zapachowej), ale także do eksploracji oraz zbudować pozytywne skojarzenia z zapachami, które w przyszłości będzie pies poszukiwał. Pamiętaj, że za motywację odpowiadają nie tylko źle dobrane nagrody, ale także forma ich podania, niezrozumiałe dla psa ćwiczenia oraz zbyt szybko podnoszony ich poziom.

Metodyczna praca:

Treningi, które będą na kursie mogą wydawać Ci się trochę nudne, ale dzięki nim Twój pies nauczy się spokojnie i dokładnie sprawdzać ring. Metodyczna praca wycisza, uczy koncentracji i uspokaja psa. Jej wpływ będzie dostrzegalny także w codziennym życiu.

Brak takiego przygotowania może przełożyć się na chaotyczne i nerwowe szukanie, być przyczyną frustracji, a nawet stresować psa. Nawet, gdy chodzi o ukryte smaczki. W efekcie da to pozorny efekt wyciszenia (pies zmęczony pójdzie spać), lecz w odróżnieniu od ćwiczeń proponowanych na kursie, nie przyniesie spodziewanego efektu w postaci zmian w zachowaniu psa.

Oznaczanie

Umiejętność zachowania przy próbce zapachowej ma duże znaczenie. Dzięki temu pies wie, jak zasygnalizować przewodnikowi, że ją odnalazł. Brak komunikacji może wywołać frustrację, być  przyczyną zachowań destrukcyjnych lub spowodować spadek motywacji. Dlatego zanim wprowadzimy docelowe zapachy, pokażemy psu co powinien zrobić, gdy je znajdzie.

Należy jednak pamiętać, że oznaczanie jest jedynym elementem wyuczonym. Dlatego może zawodzić (nie wystąpić lub pies wskaże niewłaściwe miejsce) w momencie, gdy pies jest zmęczony lub pod wpływem stresu. Pozostałe etapy pracy w poszukiwaniu zapachu są naturalne, dlatego dobry przewodnik, nawet jak jego pies świetnie oznacza, zwraca przede wszystkim uwagę na nie.

Świadomość zapachu

Sukces w noseworku w dużej mierze zależy od świadomości zapachu, która dla mnie nie ogranicza się jedynie do rozpoznania zapachu używanego jako próbka, ale także umiejętność skupienia się na jego wyszukaniu i ignorowaniu innych, często ciekawych zapachów. To również pewność siebie, gdy odnajdzie próbkę zapachową. Nawet, gdy przewodnik zwleka z potwierdzeniem lub ignoruje wskazanie psa.

Współpraca przewodnika

Nie ma zgranego zespołu, gdy zawodzi komunikacja. A nosework to sport zespołowy (przewodnik+pies). Dlatego bardzo ważne jest, by od samego początku uczyć się właściwie poruszać, odpowiednio reagować oraz „czytać” komunikaty wysyłane przez psa. Istotne jest, by nie wywierać na psie presji i jednocześnie dawać mu bierne wsparcie. Na dalszych etapach przewodnik musi nauczyć się rozpoznawania „Zmian w Zachowaniu”, umieć rozróżnić gdy pies pracuje w poszukiwaniu stożka zapachowego a rozpracowuje go. I wiele innych rzeczy, bo w noseworku pies jest „nosem” zbierającym informacje, a przewodnik „mózgiem” który je analizuje i kontroluje przeszukanie.

 Piotr Awencki

www.zuzik.pl
l

#nosework #noseworkdog #noseworktraining #polskaliganosework #klubnoseworkwarszawa #zuzikdog #mądrenosy #noseworkwarszawa #treningnosework #trenernosework #zajęcianosework #noseworkpolska #treningwęchowypsa #detekcjazapachów #noseworkkurs #noseworkonline

Inne artykuły: