
Fundamenty nosework, czyli jak ćwiczyć nosework by miał pozytywny wpływ na zachowanie psa
Zapewne słyszałaś/słyszałeś o tym, że regularne treningi noseworku wpływają pozytywnie na zachowanie psa. Pomagają mu nabrać pewności siebie, uspokajają, uczą skupienia oraz pomagają zbudować dobrą relację między czworonogiem i jego opiekunem. Nie wiem czy wiesz, że potrafią także wywołać skutek zupełnie odwrotny, gdy są prowadzone niewłaściwie. Dlatego treningi nosework dobrze oprzeć na „fundamentach nosework”, czyli mojemu autorskiemu programowi zajęć. Dzięki nim Twój pies zmieni się na lepsze i będzie miał solidne przygotowanie do startów w zawodach
- motywacja
- metodyczna praca
- oznaczanie
- świadomość zapachu
- komunikacja
Dzięki ćwiczeniom zawartym w programie kursu zadbasz o solidne podstawy we wszystkich tych aspektach
Budowanie motywacji:
Trening ma na celu zbudowanie motywacji nie tylko do znalezienia (jedzenia, próbki zapachowej), ale także do eksploracji oraz zbudować pozytywne skojarzenia z zapachami, które w przyszłości będzie pies poszukiwał. Pamiętaj, że za motywację odpowiadają nie tylko źle dobrane nagrody, ale także forma ich podania, niezrozumiałe dla psa ćwiczenia oraz zbyt szybko podnoszony ich poziom.
Zbudowanie motywacji do eksploracji otoczenia, do pracy nawet, gdy sukces nie przyszedł od razu nie tylko pozwoli przygotować psa do startów w zawodach, ale także wpłynie pozytywnie na jego pewność siebie. Jest to szczególnie ważne dla psów, które poddają się kiedy nie ma natychmiastowego sukcesu lub nie podejmują jej wcale w obawie porażki
Metodyczna praca:
Treningi, które będą na kursie mogą wydawać Ci się trochę nudne, ale dzięki nim Twój pies nauczy się spokojnie i dokładnie sprawdzać ring. Metodyczna praca wycisza, uczy koncentracji i uspokaja psa. Jej wpływ będzie dostrzegalny także w codziennym życiu. Brak takiego przygotowania może przełożyć się na chaotyczne i nerwowe szukanie, być przyczyną frustracji, a nawet stresować psa. Nawet, gdy chodzi o ukryte smaczki. W efekcie da to pozorny efekt wyciszenia (pies zmęczony pójdzie spać), lecz w odróżnieniu od ćwiczeń proponowanych na kursie, nie przyniesie spodziewanego efektu w postaci zmian w zachowaniu psa.
Oznaczanie:
Umiejętność zachowania przy próbce zapachowej ma duże znaczenie. Dzięki temu pies wie, jak zasygnalizować przewodnikowi, że ją odnalazł. Brak komunikacji może wywołać frustrację, być przyczyną zachowań destrukcyjnych lub spowodować spadek motywacji. Dlatego zanim wprowadzimy docelowe zapachy, pokażemy psu co powinien zrobić, gdy je znajdzie.
Należy jednak pamiętać, że oznaczanie jest jedynym elementem wyuczonym. Może zawodzić (nie wystąpić lub pies wskaże niewłaściwe miejsce) w momencie, gdy pies jest zmęczony lub pod wpływem stresu. Pozostałe etapy pracy w poszukiwaniu zapachu są naturalne, dlatego dobry przewodnik, nawet jak jego pies świetnie oznacza, zwraca przede wszystkim uwagę na nie.
Świadomość zapachu:
Sukces w noseworku w dużej mierze zależy od świadomości zapachu, która dla mnie nie ogranicza się jedynie do rozpoznania zapachu używanego jako próbka, ale także umiejętność skupienia się na jego wyszukaniu i ignorowaniu innych, często ciekawych zapachów. To również pewność siebie, gdy odnajdzie próbkę zapachową. Nawet, gdy przewodnik zwleka z potwierdzeniem lub ignoruje wskazanie psa.
Trening budujący pewność siebie przy próbce zapachowej sprawia, że psy zaczynają bardziej wierzyć w swoje umiejętności. Dlatego jest ważnym elementem, szczególnie podczas pracy z psami wycofanymi lub lękliwymi
Komunikacja:
Nie ma zgranego zespołu, gdy zawodzi komunikacja. A nosework to sport zespołowy (przewodnik + pies). Dlatego bardzo ważne jest, by od samego początku uczyć się właściwie poruszać, odpowiednio reagować oraz „czytać” komunikaty wysyłane przez psa. Istotne jest, by nie wywierać na psie presji i jednocześnie dawać mu bierne wsparcie. Na dalszych etapach przewodnik musi nauczyć się rozpoznawania „Zmian w Zachowaniu”, umieć rozróżnić gdy pies pracuje w poszukiwaniu stożka zapachowego a rozpracowuje go. I wiele innych rzeczy, bo w noseworku pies jest „nosem” zbierającym informacje, a przewodnik „mózgiem” który je analizuje i kontroluje przeszukanie.
Umiejętne poruszanie się po ringu, dawanie psu przestrzeni, unikanie presji jest szczególnie ważne, gdy ćwiczymy z psami wycofanymi, lękliwymi oraz reaktywnymi. Możliwość wyboru, więcej swobody uczą psa podejmowania decyzji. Pokazują, że może samodzielnie odnieść sukces. Nadmierna presja, blokowanie i nachodzenie na psa wywołuje u niego nerwowość, może być przyczyną rezygnacji, zachowań destrukcyjnych lub fałszywego oznaczenia.
autor: Piotr Awencki
#nosework #noseworkdog #noseworktraining #polskaliganosework #klubnoseworkwarszawa #zuzikdog #mądrenosy #noseworkwarszawa #treningnosework #trenernosework #zajęcianosework #noseworkpolska #treningwęchowypsa #psy #pies #noseworkpies #k9nosework #k9detekcja #k9dog #k9pies #detekcjazapachów #noseworkkurs #noseworkonline